Krvarenje znači izlijevanje krvi iz krvne žile oštećene ozljedom ili bolešću. Ima više podjela krvarenja, no najvažnije su ove dvije podjele:
prema vrsti krvne žile iz koje krv teče:
- Arterijsko ( svijetlocrvene boje, štrca)
- Vensko ( tamna krv, slijeva se)
- Kapilarno
prema integritetu kožnog pokrova :
- Unutarnje krvarenje
- Vanjsko krvarenje
ZAUSTAVLJANJE KRVARENJA:
Krvarenje se zaustavlja pritiskom na ranu, ili izravno, ili pomoću zavojnog materijala. Možete postaviti i kompresivni zavoj. Ako se u rani nalaze strani predmeti oni se ne vade već se oko njih postave gaze i imobilizira se cijelo područje. Ozlijeđeni ekstremitet treba postaviti u povišeni položaj i imobilizirati. Krvarenje se također može zaustaviti pritiskom na veliku arteriju koja dovodi krv u ozlijeđeno područje. Nikad se ne smiju istovremeno pritisnuti obje arterije. Ako su ozljede takve da niti jedna metoda zaustavljanja ne pomaže ili je ekstremitet otkinut potrebno je podvezati ozlijeđeni ekstremitet trakom minimalne širine 5 cm te postupno zatezati dok krvarenje ne prestane. Amputirane prste svakako pokupite u čistu vrećicu te ju stavite u vodu s ledom. Pozovite pomoć ili transportiraje ozljeđenu osobu do najbliže bolnice !
UPOZORENJE:
Sadržaj stranica namijenjen je za edukaciju i samo u informativne svrhe. Sadržane informacije se ne smiju koristiti kao zamjena za savjet licenciranog liječnika ili drugih medicinskih stručnjaka. Ako smatrate da ste bolesni, javite se svom liječniku ili nazovite hitnu medicinsku pomoć.
Priredila: Anja Kiš Klouda ,dr.med
LITERATURA:
HITNA STANJA pravodobno i pravilnio , ALFA , Zagreb 2011.
SMJERNICE ZA RAD IZVANBOLNIČKE HITNE MEDICINSKE SLUŽBE , Ingrid Bošan-Kilibarda, Radmila Majhen-Ujević i suradnici , Zagreb 2012.