HITNA je dobila dva nova, moderno opremljena vozila

SLAVONSKI BROD- SLAVONSKI BROD- Ključeve dva nova vozila HITNE danas je ravnatelju Zavoda za hitnu medicinu Brodsko- posavske županije uručio zamjenik župana Damir Mirković. Ukupna vrijednost vozila je 1.143.000,00 kn ( 2x 571.500,00 kn) a sva sredstva u cijelosti su osigurana iz proračunu BPŽ i Zavoda za 2019.godinu.

– Držimo kontinuitet obnove voznog parka Zavoda i podsjećam da je prije ova dva nova Zavod dobi jedno vozilo i krajem 2017. godine. Na taj način podižemo razinu zdravstvene usluge na primarnoj razini, omogućavamo bolju dostupnost usluge na području hitne medicinske pomoći i rekao bih da županija kako u sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti u fokusu ima i razvoj primarne sa svim svojim ulaganjima koje čini.- kazao je danas priliko primopredaje ključeva Damir Mirković, zamjenik župana.

Dva nova vozila u koja su opremljena dodatnom opremom u vrijednosti od 300.000,00 kn tako su se pridružila postojećem voznom parku kojega sad čini ukupno 15 vozila, u što je uključeno i jedno vozilo za velike nesreće.

– Ukupan broj intervencija u proteklih godinu dana došao je do broja 26.000 od čega 11.000 na terenu i 15.000 u prostorima Zavoda. Broj poziva prema MPDJ, dispečerima, u proteklih godinu dana bio je 22.000. Naši djelatnici zbrinuli su 330 prometnih nezgoda na području BPŽ. Bila je to vrlo aktivna godina u smislu naših aktivnosti. Na naš broj zaposlenih, a to je oko 100, trebali bi prema Standardima za hitnu medicinu Hrvatske imati deset vozila. Zanovljenim voznim parkom sada ih imamo dovoljno, i za rezervu, za osiguranje nekih događaja, u svakom slučaju raspolažemo dovoljnim brojem vozila.- kazao je Branko Godić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Brodsko- posavske županije.

Vozila odgovaraju standardima koje propisuje Hrvatski zavod za hitnu medicinu ali jednako tako i europskim standardima. Riječ je o vrlo sofisticiranoj, vrijednoj opremi- No, ono što valja naglasiti je da uz svu opremu moramo imati i educirane kadrove. Zato je važno da imamo nastavni centar u kojem se dodatno educiraju liječnici, medicinske sestre, tehničari i vozači ali i laici, kao i medicinsko osoblje iz drugih županija, jer svaki tim kada dođe hitni poziv mora biti spreman, u svakom trenutku, za hitne intervencije.- kazala je dr. Marija Teskera, predsjednica Upravnog vijeća Zavoda za hitnu medicinu Brodsko- posavske županije.

Dva nova vozila su posebno prilagođena prijevozu pacijenata, opremljena su pogonom na sve kotače (4×4) obzirom da na području BPŽ imamo i brdske krajeve gdje je zimi otežan pristup vozilima sa klasičnim pogonom i njihovom nabavkom kao osnovnim sredstvom za rad nastavlja s osiguravanjem kvalitetnije i bolje dostupnost hitne medicinske skrbi za građane BPŽ

Podsjetimo ,Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije svoju djelatnost obavlja u sjedištu, u Borovskoj ulici s dva tima 1 koj čine liječnik, medicinski tehničar/medicinska sestra, vozač te na još četiri ispostave Okučani (Tim 2), Nova Gradiška (Tim 1), Vrpolje (Tim 1) i Lužani (Tim 2).

Brodsko- posavska županija kao osnivač priprema veliki projekt SIMED ( Simulacijsko edukacijski centar Zavoda za hitnu medicinu) koji će se nalaziti između vrtića i Doma zdravlja i kojim će Zavod dobiti svoju zgradu, dodatnu infrastrukturu i naravno opremu kako bi svoje usluge mogao dodatno razviti. Projekt se planira predati u razdoblju sljedeće financijske omotnice 2021.- 2027. godine, do kada se planira imati i građevinsku dozvolu.

Izvor: E BROD

Konvulzije u odraslih

Konvulzije su nenamjerne mišićne kontrakcije koje traju određeno vrijeme. Nakon toga slijedi razdoblje

Krvarenje iz probavnog sustava