Obilježili smo 30.04. - Nacionalni dan HMS

30.04. obilježili smo Nacionalni dan HMS!

Hitna medicinska služba (HMS) danas je obilježila svoj dan, a tim povodom izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnik Ivan Ćelić istaknuo je važnost djelatnika HMS-a kao prve linije u zbrinjavanju pacijenata, pogotovo u kontekstu pandemije bolesti COVID-19.

Zbog epidemioloških mjera, Nacionalni dan HMS-a obilježen je videokonferencijom, a poruku djelatnicima HMS-a poslao je i ministar zdravstva Vili Beroš koji je pohvalio brzu prilagodbu i organizaciju HMS-a u okolnostima epidemiološke ugroze i potresa na području Sisačko-moslavačke županije. "Važna je to karika u našem zdravstvenom sustavu, a posebno u svjetlu buduće reforme, kao i pozicioniranja Hrvatske kao turistički sigurne destinacije u zbrinjavanju hitnih pacijenata", rekao je ministar zdravstva.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Maja Grba-Bujević tom je prigodom naglasila kako danas imamo jedinstven sustav hitne medicine koji broji preko 4000 djelatnika te na godišnjoj razini zbrine približno milijun i pol pacijenata. Građane na terenu zbrinjava 709 timova s liječnikom, 205 timova s medicinskim sestrama i tehničarima, te 31 tim pripravnosti, dok su u bolnicama uspostavljena 23 objedinjena hitna bolnička prijema.

Zahvalivši svim djelatnicima HMS-a na odgovornosti i profesionalnosti, ali i humanosti i hrabrosti, ravnateljica HZHM-a poručila im je: "Jedino znanjem, odgovornim ponašanjem i entuzijazmom, možemo svi zajedno osigurati kvalitetno zbrinjavanje hitnih pacijenata."

Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije bio je domaćin ovogodišnjeg obilježavanja.

Tom prilikom ravnatelj Zavoda Branko Godić održao je prezentaciju o razvoju Zavoda za hitnu medicinu BPŽ te je prikazan i kratki video o mogućnostima korištenja novih tehnologija u radu HMS.

Nakon službenog dijela obilježavanja potpisani su ugovori o suradnji sa tvrtkama ORQA d.o.o. i CULEX d.o.o., a nekoliko dana ranije i sa tvrtkom ĐĐ Specijalna vozila d.d.

Svrha potpisivanja ovih ugovora je suradnja sa navedenim tvrtkama na istraživanju i razvoju tehnologija iz područja FPV-a (first-person view), VR-a (virtual reality) te razvoja vozila.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju i podršci!

INOVATIVNI PROJEKTI ZA OSNAŽIVANJE HITNE MEDICINE

Obilježili smo 30.04. - nacionalni dan HMS

30.04.2022.

10 godina Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije

[10 GODINA ZA

Poremećaj svijesti

Najčešća stanja koja uzrokuju gubitak svijesti („nesvijest“ ) ili poremećaj svijesti su :

Osoba bez svijesti

Besvjesno stanje je stanje u kojem unesrećeni ne reagira na vanjske podražaje, ali diše i srce mu radi.

Anafilaksija

Anafilaksija je jaka alergijska reakcija koja zahvaća cijelo tijelo. Najčešći alergeni su hrana, ubodi inse

Hipotermija

Definira se kao unutarnja tjelesna temperatura ispod 35C. Tri su glavne klasifikacije