Prilikom prometnih nesreća, pada s visine i svih drugih stanja u kojima dolazi do ozljeđivanja ljudi potrebno je pozvati hitnu medicinsku službu, javiti broj ozlijeđenih osoba i dalje slijediti upute dispečera koji će Vam savjetom pokušati pomoći u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba.
SJETITE SE TEČAJA PRVE POMOĆI KOJU STE KAO BUDUĆI VOZAČ POLAGALI!
Ostanite uz ozlijeđenu osobu i utvrdite:
1. Što se dogodilo – informacije prenesite djelatnicima hitne medicinske službe
2. Zbrinite stanje koje neposredno ugrožava život ozlijeđene osobe (ABC pregled)
– provjerite stanje svijesti ozlijeđene osobe
-provjerite da li je dišni put otvoren (ako nije otvoren-otvorite ga)
-provjerite da li osoba diše i kako diše (ako ne diše započnite kardio-pulmonalnu reanimaciju)
-utvrdite da li osoba ima puls i da li krvari
Ako osoba jako krvari pokušajte zaustaviti krvarenje- utisniti namotaje čiste sterilne gaze na ranu te jako pritisnite. Ako se radi o jakom krvarenju koji ne možete na ovaj način zaustaviti bit će potrebno podvezati ozlijeđeni ekstremitet.
Ako je život osobe izravno ugrožen, npr. ako se osoba nalazi u gorućem automobili, ako se nalazi u vodi, ako se nalazi u prostoru zagađenom otrovnim parama ili drugim agensima koji izravno ugrožavaju život ljudi, tada je potrebno skloniti osobu na sigurno područje , nazvati hitnu medicinsku službu i tek onda raditi ABC pregled.
UPOZORENJE:
Sadržaj stranica namijenjen je za edukaciju i samo u informativne svrhe. Sadržane informacije se ne smiju koristiti kao zamjena za savjet licenciranog liječnika ili drugih medicinskih stručnjaka. Ako smatrate da ste bolesni, javite se svom liječniku ili nazovite hitnu medicinsku pomoć.
Priredio: Branimir Bošnjak , dr.med
LITERATURA:
HITNA STANJA pravodobno i pravilnio , ALFA , Zagreb 2011.
SMJERNICE ZA RAD IZVANBOLNIČKE HITNE MEDICINSKE SLUŽBE , Ingrid Bošan-Kilibarda, Radmila Majhen-Ujević i suradnici , Zagreb 2012.