Panični poremećaj obilježen je napadima jakog straha i prisutnosti tjelesnih simptoma. Neurotični panični napadaji javljaju se na blage povode ( npr.svađa u obitelji) ili čak bez očitog povoda.
Najčešći tjelesni znakovi su: ubrzan rad srca, preznojavanje, drhtanje, trnci u rukama i nogama, osjećaj gušenja /nedostatka zraka, suha usta, „knedla u grlu“ , nelagoda/bol u prsnom košu, mučnina , vrtoglavica, strah od smrti, strah od gubitka razuma..
Pomognite si u takvim situacijama tako što ćete se fokusirati na neki detalj u okolini, na pozitivnu misao, pjesmu ili osobu. Dišite polako, udišite na nos i dugo izdišite na usta. Osvježite se hladnom vodom. Krećite se. Ako vam je liječnik propisao tablete za smirenje , uzmite tabletu. Napad panike ne traje duže od 30-ak minuta. No ako potraje duže unatoč poduzetim mjerama samopomoći , pozovite hitnu medicinsku službu na broj 194/112 i slijedite savjet dispečera.
UPOZORENJE:
Sadržaj stranica namijenjen je za edukaciju i samo u informativne svrhe. Sadržane informacije se ne smiju koristiti kao zamjena za savjet licenciranog liječnika ili drugih medicinskih stručnjaka. Ako smatrate da ste bolesni, javite se svom liječniku ili nazovite hitnu medicinsku pomoć.
Priredila: Anja Kiš Klouda ,dr.med
LITERATURA:
HITNA STANJA pravodobno i pravilnio , ALFA , Zagreb 2011.
SMJERNICE ZA RAD IZVANBOLNIČKE HITNE MEDICINSKE SLUŽBE , Ingrid Bošan-Kilibarda, Radmila Majhen-Ujević i suradnici , Zagreb 2012.